Teleferik kazası iddianamesi kabul edildi: Dava 11 Haziran’da başlayacak

Antalya’da 1 kişinin öldüğü, 7 kişinin yaralandığı teleferik kazasına ilişkin hazırlanan, Kepez Belediye Başkanı CHP’li Mesut Kocagöz’ün de aralarında olduğu 5’i tutuklu 12 şüphelinin 27’şer yıla kadar hapsi istenen iddianame, Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 11 Haziran’da görülecek.

Antalya’nın ​Konyaaltı ilçesinde 12 Nisan’da meydana gelen, Memiş Gümüş’ün yaşamını yitirdiği, 7 kişinin yaralandığı ve mahsur kalan 174 kişinin 23 saatte kurtarıldığı teleferik kazasıyla ilgili, teleferik işletmecisi ANET’in eski Yönetim Kurulu Başkanı olan ve 31 Mart’ta CHP’den Kepez Belediye Başkanı seçilen Mesut Kocagöz’ün de aralarında olduğu 5 kişi tutuklandı.

Kocagöz’ün tutukluluğuna yapılan itiraz ise reddedildi. Kocagöz’ün avukatları, tutukluluğa tekrar itiraz için bilirkişi raporunu bekledi. Bilirkişi raporunun dosyaya eklenmesinin ardından savcılık tarafından hazırlanan iddianame, Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

DHA’nın haberine göre, 36 sayfalık iddianamede 150 kişi müşteki sıfatıyla; Mesut Kocagöz, ANET Genel Müdür Vekili Ahmet Buğra Samsunlu, Okan Erol ve Serkan Yellice’nin de olduğu 12 kişi de şüpheli olarak yer aldı. Savcılık, şüphelerin “Trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma” ve “Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçlarından cezalandırılmasını istedi.

İddianamede, Mesut Kocagöz, Ahmet Buğra Samsunlu, Edip Kemal Bahadır, Serdar Tezcan, Okan Erol, Serkan Yellice, Suphi Kaplan’ın asli kusurlu; Orhan Karaoğlan, Kazım Kılıç, Hüseyin Ay, Özgür Ermiş ve Aziz Azizoğlu’nun tali kusurlu olduğunun kabul edilmesi istendi. Savcılık, şüphelilerin 27’şer yıla kadar cezalandırılmasını talep etti.

İddianame, Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. 12 sanığın yargılanmasına 11 Haziran’da başlanacak.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x