Mahfi Eğilmez: Çok sert çakılacak

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez’in borsa ve konut piyasalarını değerlendiren yazısı, son faiz kararının etkileriyle birlikte tekrar gündeme geldi.

Eğilmez, kendi web sitesinde paylaştığı yazıyla borsa ve konut yatırımcılarını uyarmış ve çarpıcı ifadeler kullanmıştı.

İzlenen ekonomi politikasının zorlama olduğunu belirten Eğilmez, bu durumun şimdilik tüketim ağırlıklı büyümeyi ve istihdamı desteklediğini, ancak gayrimenkul ve borsa gibi çeşitli alanlarda “balonlar oluşmasına yol açtığını” ifade etti.

Yatırımcılar, izlenen ekonomi politikalarının nereye yönlendireceğini anlamak ve paralarını doğru şekilde değerlendirmek için doğru yollar arıyorlar. Bu nedenle, konuyla ilgili uzman görüşlerine büyük önem veriyorlar.

Eğilmez, öncelikle enflasyon beklentilerinin bankaya mevduat yapmanın satın alma gücünü azaltabileceğini belirterek güçlü yatırımcıların borsaya, gayrimenkul alımına ve otomobil değişimine yöneldiğini ifade etmişti.

Bununla birlikte, bu imkanlara sahip olmayanların gelecekte daha da yükseleceğini düşündüğü malları satın alıp stoklamaya başladığını belirtti.

Ünlü ekonomist, olası senaryoları değerlendirerek, “Günü gelip de faiz enflasyon düzeyine çıkarılmak zorunda kalındığında, rekor seviyelerde seyreden borsa ve gayrimenkul fiyatlarının bu kez doymaz bir şekilde çöküş yaşayabileceğini” belirterek milyonlarca yatırımcıyı uyardı.

Ayrıca, Eğilmez, böyle bir ortamda “borsanın rekorlara doyması, ekonominin iyi gittiği anlamına gelir” şeklinde bir çıkarımın gerçekçi olmayacağını vurguladı.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI YÜZDE 50’YE YÜKSELTMİŞTİ

Merkez Bankası, 31 Mart yerel seçimlerinden önce merakla beklenen faiz kararını geçtiğimiz perşembe günü açıkladı ve faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 50’ye yükseltti.

Bu karar öncesinde Merkez Bankası, geçen yıl faiz artışını Haziran’da 650, Temmuz’da 250, Ağustos’ta 750, Eylül, Ekim ve Kasım’da ise 500’er puan artırmış, Aralık ve Ocak’ta ise 250 baz puanlık artışla devam etmiş, Şubat ayında ise faiz oranını sabit tutmuştu. Son olarak Mart ayında ise 500 baz puanlık bir artış açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x